Veliki povratak “nove” Jugoslavije

Verovatno najbolje finale u istoriji evropskih prvenstava, odigrano je 02.07.1995. u atinskoj dvorani OAKA. Veče kada su se sastale reprezentacija Jugoslavije i Litvanije. Kao neko ko je dva puta savladao preambicioznog domaćina Grčku, drugi put u neizvesnom polufinalu, Jugoslavija je slovila za blagog favorita. Uostalom, dve selekcije već su odigrale meč u grupnoj fazi koji je Jugoslavija rešila u svoju korist rezultatom 70:61.

Kao glavni adut jugoslovenske selekcije, isticana je duža klupa, dok su Litvanci svoje nade polagali u superzvezde, levorukog i nepogrešivog Marčuljonisa (MVP šampionata) i Sabonisa.

Ono što ovo finale postavlja iznad većine drugih je činjenica da su obe ekipa od starta igrale sjajno i rasterećeno u napadu.

Litvanija je fantastično šutirala na početku utakmice i time pokazala zašto je mnogi smatraju za najbolju napadačku selekciju, ali od starta nisu imali rešenje u odbrani za spoljnu liniju Jugoslavije, te su ih Bodiroga i Danilović  lako probijali. Litvanci su trojkama stekli početnu prednost, na prvom tajm-autu Dušana Ivkovića rezultat na semaforu je, 13:18.

Nakon toga, Aleksandar Đorđević ubacuje svoju prvu od ukupno devet trojki koje će postići na ovom meču! Posebno interesantan bio je duel Danilović – Marčuljonis. Dva NBA igrača (Danilović potpisao za Majami tog leta), apsolutno su opravdala očekivanja. Danilović je odigrao neverovatno prvo poluvreme. Pogađao je trojke, prolazio 1 na 1…zakucavanje preko Sabonisa pri rezultatu 39:36 primoran je da prepričava i dan danas.

danilovic-sabonis

In your face…

Sa druge strane, ono što je prikazivao Šarunas Marčuljonis bila je apsolutno svetska klasa, pogađao je sve i sa svih pozicija. U prvom poluvremenu podršku je imao u Karnišovasu za koga su se tada otimali najveći evropski klubovi.

Sabonis je bio vidno nervozan od samog početka, najviše zbog činjenice su ga Zoran Savić, pa i Vlade Divac (ušao u rani problem sa faulovima) odlično čuvali. Savić je bio specijalista za ovakve situacije, iako dosta niži od 221cm visokog gorostasa odlično mu je parirao.

Od rezultata 13:18 u korist Litvanije do vođstva Jugoslavije 37:34, Sale Đorđević je postigao neverovatnih pet trojki! I pored naših sjajnih bravura u napadu, Litvanci nekako uvek uspevaju da održe priključak, čak i da povedu. Trio Marčuljonis-Sabonis-Karnišovas postigao je maltene sve poene svog tima u prvom delu igre. Poluvreme je umalo završeno novom trojkom Đorđevića u poslednjoj sekundi, na pauzu se ide pri vođstvu Litvanije 49:48.

Image

MVP šampionata, sjajni Marčuljonis

Čist dokaz kvaliteta igre oba tima je činjenica da Jugoslavija na poluvreme odlazi sa -1, iako je za dva poena šutirala 8/12, za tri 7/11!

Tenzija je bila na visokom nivou već početkom drugih 20 minuta, inicijator je uglavnom Sabonis (udara Rebraču laktom pri zakucavanju). Tehničke greške dobili su najpre klupa Jugoslavije, a zatim zajedno Sabonis i Marčuljonis nakon protesta zbog, po njihovom mišljenju, nedosuđenog faula nad Sabonisom pri rezultatu 66:64 za Jugoslaviju. Do tog momenta na Sabonisu je svirano minimum 10 faulova, a arbitri opravdano nisu dosudili faul Divcu koji je pritom već imao 4 lične.

Ovaj period Jugoslavija sjajno koristi i serijom 10:0 (od toga Đorđević 7) stiče prvu osetnu prednost, 72:64. Ubrzo nakon toga, kao mala kompenzacija na pritisak Litvanaca, Divac lagano dobija peti faul i završava meč već u 28. minutu.

Najbolji evropski centri

Sledi povratak Litvanije serijom 12:3, kao i njihovo, ispostaviće se, poslednje vođstvo – 76:75.

Međutim, neverovatno okrutni Đorđević postiže svoju devetu trojku, dok u sledećem napadu sjajni mladi Bodiroga nadovezuje svoju prvu…”plavi” ponovo beže na 83:76. U ovim trenucima, Sabonisu je dosuđen peti faul (u napadu nad sjajno postavljenim Savićem). Svi su znali koliko je Sabonis bitan za igru litvanske reprezentacije i činilo se da sada sledi rutinska završnica u korist Jugoslavije.

Ali…kako košarkaški (u vidu fantastičnog Marčuljonisa koji konstantno drži Litvance u meču), tako i oni manje sportski momenti, u vidu kratkog protestnog povlačenja Litvanije sa parketa, doprineli su povećanju drame u finišu susreta.

Naime, Đorđeviću je sviran krajnje interesantan faul u napadu od strane sudije Picilkasa, da bi u sledećem napadu sudija Toliver (iz SAD-a), takođe neopravdano dosudio faul u napadu Štombergasu nakon koša. Litvanska klupa dobija tehničku grešku zbog protesta i reaguje na to povlačenjem ekipe sa parketa. Rezultat u tom momentu je 87:83.Kao pre svega veliki čovek, Đorđević nije želeo da utakmica bude odlučena na ovaj način jer samim tim bi velika ljaga bila bačena na fantastičnu partiju njega i čitavog tima. Prišao je klupi i zamolio kapitena Marčuljonisa da vrati ekipu na parket, što je ovaj ubrzo i učinio.

Ova mala predstava litvanaca na 02:20 do kraja, bila je delom podstaknuta od strane grčkih navijača koji su ih zdušno bodrili i koristili priliku da bučno negoduju kod svake sudijske odluke u korist Jugoslavije.

Po nastavku susreta, sjajni Marčuljonis (8/9 za dva, 3/4 za tri poena) je sam uspeo da održi svoj tim u igri, dok su naši bili nešto nervozniji. Međutim, poslednja nada Litvanaca ugašena je nakon dve promašene trojke pri vođstvu Jugoslavije 95:90. Žarko Paspalj kao kapiten ima tu čast da jednim pogođenim slobodnim bacanjem stavi pečat na veliku pobedu (96:90) i veliki povratak Jugoslavije na evropski tron sa kojem u neku ruku nije ni silazila (šampion u Rimu 91′, embargo do 95′).

Junak pobede, 9 trojki, 41 poen!

„Sad si uz'o trofej, Paspalje!“

„Sad si uz’o trofej, Paspalje!“

Image

Revolt iz nemoći ili “velika pljačka”?

Litvanci i dan danas ne mogu da prežale izgubljeno finale u Atini. Meč je za njih odlučen sudijskim greškama, nazvan velikom krađom za koju su optuživani svi, do te mere da se spominje “svemoćni jugoslovenski lobi” sa vezama u vrhu FIBE (Bora Stanković). Naravno da nije bilo elemenata za povlačenje sa terena. Sudije su imale par grešaka, ali na obe strane, kriterijumi su bili ujednačeni. U momentima panike zbog isključenja Sabonisa, koji je pre vremena sakupio pet faulova i nemoći da i pored sjajne igre preuzmu kontrolu nad utakmicom, Litvanci povlače nesportski potez napuštanja parketa, ponešeni nepristojnom grčkom publikom.

“Ne znam ni da li me čuo na toj utakmici 1995, bila je buka sa tribina, oni su gubili utakmicu… Samo sam rekao ‘Ne pravite skandal, nama su sudili dve tehničke greške u prvom poluvremenu, tu smo. Igramo. Daj na terenu da vidimo ko će da pobedi.’ Da li je to njemu nešto značilo, ne znam, ali to su takmičarske, fer reči. Nemoj to, što bežiš?” (Đorđević, RTS 2011).